Sprzedaż długu bez wyroku

Zadano mi niedawno pytanie, czy osoba fizyczna może sprzedać dług do firmy windykacyjnej bez sądowej klauzuli wykonalności sądowej czyli wierzytelności nieobjętej prawomocnym wyrokiem.

Tak, zarówno osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej jak też przedsiębiorca, mogą sprzedać dług osoby fizycznej (bo chyba o to dokładniej chodzi), który jeszcze nie został stwierdzony tytułem wykonawczym (prawomocnym nakazem zapłaty, wyrokiem). Za wyjątkiem wierzytelności z umownym zakazem cesji albo ustawowym zakazem cesji (wynagrodzenie za pracę). Sam dużo takich długów przyjmuję do windykacji – na podstawie umowy cesji czyli kupno jest możliwe. Ewentualny zarzut dłużnika w tej kwestii nic by nie zmienił, bo można i już. Nie każda jednak firma przyjmuje do windykacji niezasądzone długi osób prywatnych. Utrudniona jest bowiem, ponieważ dłużnik często kryje się w mieszkaniu i tylko chyłkiem przemyka, a do mieszkania nie wejdziesz przecież siłą. Co innego jak dłużnikiem jest firma bo wrota cały czas otwarte dla klientów. Po drugie, trudności w upublicznianiu takiego dłużnika, bo wpis w rejestrze długów w przypadku tego typu dłużnika wchodzi w grę dopiero po uzyskaniu tytułu wykonawczego a firmę można tam wpisać bez wyroku. Wrzucenie takiego prywatnego delikwenta bez wyroku na internetową giełdę długów też co najmniej ryzykowne jest.

Inaczej przedstawia się sprawa jak chodzi o przedsądowe dopisywanie do rejestrów długów pożyczkobiorców firm pożyczkowych. Mogą być dopisywani do rejestrów długów jako konsumenci na etapie windykacji przedsądowej. Jednak na przykład dłużnik osoby która udzieliła mu koleżeńskiej pożyczki, konsumentem w takiej sprawie nie jest.

2 Komentarze

  • Mam bardzo poważny problem gdyż w 2006 r pożyczyliśmy pieniądze w rodzinie tj. bratu męża az 32 tysiące zł mamy spisana kartke gdzie spisany jest tylko nr pesel z dowodu i dawna pieczatka gdzie prowadził firme i jego podpis kilka krotnie upominałam sie o pieniądze ale mineło tych kilkanaście lat bezskutecznie mówi ze niema juz mnie nerwy poniosły i dałam mu kopie tej kartki wraz nr konta bankowego gdzie wyznaczyłam spłate do marca tego roku ostatecznie i powiedziałam ze oddam sprawe do windykacji .ale z jego strony nie ma żadnej spłaty i się nie przejmuje możne sprawa sie przedawniła/? Bardzo prosze o podpowiedz co mamy najlepiej zrobić zęby oddał nasze pieniądze jest to czlonek naszej rodziny i wolałabym to jakos spokojnie załatwic aby jego przyszła zona dzieci na tym nie ucierpiały Bardzo proszę o porade.

    • Niestety, jeżeli termin spłaty minął ponad 10 lat temu abo nie wyznaczono terminu spłaty, to sprawa sie przedawniła.

Dodaj komentarz